Gondoskodónak lenni egy rágalmazó kultúrában nagy kihívás. Azoknak a speciális igényű vagy fogyatékossággal élő gyerekeknek a szülei, akik a közösségi médiát használják arra, hogy kapcsolatot teremtsenek más, hozzájuk hasonló gondoskodó családokkal, először át kell gázolniuk a kegyetlenség bugyrain. Mik azok, amikkel meg kell küzdeniük?
Rosszmájú mémek.
Gyorsan terjedő, hiteltelen hírek.
Aljas vádak.
Személyes támadások.
Olyan szóhasználat, ami Isten szívét egész biztosan elszomorítja.
Minden reggel belegázolok ezekbe a bugyrokba, hogy támogató tartalmakat tegyek közzé a gondoskodó családok számára.
Az odavezető út minden lépésében elcsüggedek.
Elnyomom az enyémtől eltérő nézetű posztokkal szemben támadt bosszús gondolatokat.
Leküzdöm a kísértést, hogy nyúlüregekbe essek.
Odafigyelni egy kíméletlen világban nem könnyű sem nekem, sem a családoknak, akiket támogatni szeretnék. Ez a három stratégia segít, hogy ne ragadjak bele a mocsárba, amivel mindig szembe találom magam. Remélem, neked is segíteni fognak.
1. módszer: Vizsgáld felül és kontrolláld a tartalmat, amit a közösségi médiában látsz
Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket, hogy felmérd és kontrolláld a hírfolyamodat.
Ez a bejegyzés életet ad, vagy elszívja a boldogságom? Ha életet ad, olvasd el. Ha lehangol, görgess tovább. Ha pedig olyan embertől származik, akinek a posztjai minden alkalommal elveszik a boldogságod (azt a boldogságot, amire szükséged van, hogy az a pozitív és gondoskodó szülő lehess, akit a gyermeked megérdemel), akárki is az, rejtsd el a bejegyzéseit 30 napra, állítsd le a követését vagy töröld az ismerőseid közül.
Pozitív vagy negatív szemléletet közvetít? Ha pozitív, olvasd el. Mérlegeld. Tegyél egy hasonlóképpen pozitív hozzászólást. Ha negatív, ismét fontold meg a fenti opciókat.
Megvan rá a lehetőség, hogy ez a poszt pozitív, lényeges változást idézzen elő? Azok a bejegyzések, amik elvezetnek egy pozitív megoldáshoz, érdemesek az olvasásra. Azok, amik támadóan állnak a dolgokhoz, nem. Szabadulj meg tőlük.
2. módszer: Vizsgált felül és kontrolláld, amit közzéteszel
Mielőtt megosztod a saját, vagy valaki más által megfogalmazott gondolatokat, tedd fel magadnak ezt a négy kérdést.
- Amit mondani akarok, építő, tanulságos, vagy rombolni és pusztítani fog? Ha épít, tedd közzé. Ha mások számára romboló lehet, ne.
- Pozitív szemléletet közvetít? Ha igen, posztold. Ha nem, nézd át, és dolgozz rajta. Hogyha sehogy sem tudod pozitívvá tenni, mondj le róla.
- A bejegyzésem a megoldásra, vagy inkább a problémára fókuszál? Rendben van, ha rámutatsz egy problémára, de akkor ajánlj fel egy megoldást is. Csak akkor posztolj, ha a mondanivalód mindkettőt tartalmazza.
- Meg tudom mondani a bejegyzés forrását? Megbízható, megalapozott, pontos forrás? Csak azt oszd meg, aminek a hitelességét ellenőrizted és figyelmesen felülvizsgáltad.
3. módszer: Fontold meg a Filippi 4:8-ban leírtakat
A filippibeliekhez írt levél 4:8 így szól: Egyébként pedig, testvéreim, ami igaz, ami tisztességes, ami igazságos, ami tiszta, ami szeretetreméltó, ami jóhírű, ha valami nemes és dicséretes, azt vegyétek figyelembe!
Az ige szűrőjén át nézd, amit olvasol, vagy amit posztolsz. Kérdezd meg magadtól:
- Igaz, tisztességes, igazságos, tiszta, szeretetreméltó és jóhírű?
- Nemes érdek vezérli?
- Dicséretre méltó?
Ha a válaszod igen, olvasd tovább vagy tedd közzé. Ha a válaszod nem, inkább ne tedd.
Egy kíméletlen kultúrában az odafigyelés kihívása hatalmas, de Isten, aki helyet adott nekünk ebben a kultúrában, még hatalmasabb. Ő számunkra a példa mindenre, ami igaz, tisztességes, igazságos, tiszta, szeretetreméltó, jóhírű, nemes és dicséretes. Ő fog minket kivezetni a kegyetlenség bugyraiból.
Jolene Philo a szerzője a speciális nevelési igényű gyermekek szüleinek írt Different Dream című könyvsorozatnak. Felszólal gyereknevelésről és speciális igényekről szóló konferenciákon szerte az Egyesült Államokban. Létrehozója és szerkesztője a Different Dream nevű weboldalnak. Dr. Gary Chapman mellett társszerzője volt a 2019 augusztusában megjelent Sharing Love Abundantly in Special Needs Families: The 5 Love Languages® for Parents Raising Children with Disabilities című könyvnek, amely elérhető a szerzők weboldalán és az Amazon.com-on. (Magyarul még nem jelent meg könyve).
lektorálta: Samai Hedvig
forrás:https://www.keyministry.org/specialneedsparenting/2021/3/22/three-strategies-for-caregiving-in-a-culture-of-outrage?fbclid=IwAR1VyI52i1l0Rnz-PriypPcF6Y08Stff9tNovGEz--D6mS4MhEmG9Tr1XLI
Megjegyzések
Megjegyzés küldése