Ugrás a fő tartalomra

TIPPEK, MELYEK SEGÍTENEK FELÉPÜLNI A GYERMEKED ÖSSZEOMLÁSA UTÁN

A fiam számára, akinek hármas szintű autizmusa van, nagy küzdelmet jelent eltérni a rutinjától. Fokozódik a szorongása, ami az ő esetében obszesszív-kompulzív (azaz kényszeres) viselkedésben, és időnként agresszióban, önmagának való ártásban nyilvánul meg. Néhány hete már kiesett a megszokott rutinjából a COVID-19 miatt, és a helyzet annyira rossz lett, hogy felkerestünk egy új orvost. Ez a pszichiáter felírt egy gyógyszert, ami nagyszerűen működött- egy ideig. Majd James rosszul reagált rá, az agressziója és önkárosító viselkedése rosszabbodott. Ez egy stresszes és ijesztő időszak volt mindannyiunk számára.

Gyógyszert váltott, és már sokkal jobban van, de még mindig tapasztal összeomlásokat, amelyek agresszióval járnak. Egy csapatnyi orvos és terapeuta segíti őt (és minket is abban, hogy támogathassuk), de ma arról szeretnék beszélni, hogyan segítsünk mi magunkon a gyermekünk összeomlásait követően. A testünk valós stresszt tapasztal, amit fel kell ismernünk, hogy egészségesek maradhassunk és képesek legyünk segíteni a gyermekeinknek, amikor szükséges.

Vannak időszakok, amikor a tested reagál a megtapasztalt félelemre vagy stresszre. Azokra a bizonyos lefagyni, harcolni vagy menekülni pillanatokra gondolok. A testünk neurológiai és fizikai úton is reagál az érzékelt veszélyre. Hormonlöketet kapsz, a pulzusod emelkedik, vagy kitisztul a fejed és gyors döntést hozol, vagy egyáltalán nem tudsz összepontosítani és lefagysz. Még ha el is múlt a fenyegetés (a mi esetünkben a gyermekünk összeomlása véget ért, biztonságban van és újra nyugodt) a szervezetünk még mindig stressz-hatás alatt áll. Ha nem kezdünk vele valamit, annak negatív következményei lesznek. De Isten megajándékozott minket a bölcsességgel, amely segít lenyugtatni a testünket a különösen stresszes körülmények után.

A Burnout (magyarul Kiégés) című könyvükben a két nővér, Emily és Amelia Nagoski elmondja, mit neveznek ők stressz-ciklusnak, és hogyan vészeljük át azt. Azt állítják: „Olyasmit kell tenned, ami azt jelzi a testednek, hogy biztonságban van, különben abban a felfokozott állapotban maradsz, melyben a nerokémiai anyagok és hormonok csökkennek ugyan, de nem váltanak át relaxációba. Az emésztőrendszered, az immunrendszered, a szív- és érrendszered, a mozgásszervi és reprodukciós rendszered sosem kapja meg azt az üzenetet, hogy biztonságban vagy.”

MEGOSZTJÁK JAVASLATAIKAT A CIKLUS ÁTVÉSZELÉSÉHEZ. ITT VAN KÖZÜLÜK NÉHÁNY, AMELYET LEJEGYZETELTEM, MIVEL HASZNOSNAK BIZONYULT A SZÁMOMRA:


*    Mozgás

*    Mély légzés

*    Pozitív szociális interakció

*    Nevetés

*    Gyengédség (6 másodperces csók, 20 másodpercig tartó ölelés)

*    Sírás 

*    Kreatív kifejezés





 
1. Fotó: Ketut Subiyanto, forrás: Pexels

Bármelyiket választhatod ezek közül a tevékenységek közül, vagy akár többet is választhatsz. Tehetsz bármit, ami segít abban, hogy biztonságban érezd magad és megpihenhessen a tested. Azt írják: „Egy dolog van, ami biztosan nem segít: csak mondogatni magadnak, hogy most már minden rendben van. Teljesíteni a ciklust nem egy intellektuális döntés, hanem egy pszichológiai segédeszköz.”

AHOGYAN ÉN MEGTÖRTEM A STRESSZ-CIKLUST JAMES KIBORULÁSA UTÁN:

Mélyen lélegzetet vettem, és azt mondtam magamnak, hogy mindenki jól van

Megöleltem Jamest, vagy melléültem és megérintettem

Megírtam a férjemnek, hogy mi történt (ez a pozitív szociális interakció, amelyről beszélnek)

Nem tudjuk mindig kontrollálni a stressz-faktorokat az életünkben, például a gyermekünk össze-omlását. De kontrollálhatjuk a reakciónkat és segíthetünk a testünknek felépülni! Remélem, ezek a tippek segítenek neked, ahogyan nekem is segítettek!

Írta: Sandra Peoples, 2020.06.01.
Forrás: https://www.keyministry.org/specialneedsparenting/2020/6/1/tips-to-help-you-recover-after-your-child-has-a-meltdown
Fordította: Gubányi Gréta
Lektorálta:  Hajdú Andrea

Sandra Peoples speciális-igényű gyermeket nevelő édesanya és testvér. Ő és családja Houston külterületén laknak, Texasban, ahol a Texasi Déli Baptista gyülekezetben dolgozik a különleges igényű családok szolgálatának vezetőjeként. Ő a szerzője az alábbi könyvnek: Unexpected Blessings: The Joys and Possibilities of Life in a Special-Needs Family (magyarul: Nem várt áldás: Az örömök és lehetőségek egy speciális-igényű család életében), és ő a házigazdája a Self Care and Soul Care for the Caregiver podcast-nak is (magyarul: Ön- és lélekgondoskodás a Gondviselőért). Látogass el weboldalára: sandrapeoples.com.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Igeversek, mint erőforrások az imádkozáshoz (SNI-s gyermekek szülőinek)

Több évvel ezelőtt mindkét kisfiam több diagnózist is kapott, és azon kaptam magam, hogy szorongok és túl vagyok terhelve speciális nevelési igényű gyermekek édesanyjaként. Túlélő módban éltem és kétségbeesetten vágytam Istenre. Imádkoztam és könyörögtem, hogy múljon el a szorongásom, hogy a gyermekeim meggyógyuljanak vagy csodás haladást érjenek el, és hogy a házasságom megerősítést nyerjen a küzdelmek közepette. Úgy tűnt, egy kétségbeesett imádságom sem talál meghallgatásra. Isten távolabbinak tűnt, amikor a legnagyobb szükségem volt Rá, és azt vettem észre, hogy azt kérdezem, talán túl gyenge a hitem, Isten meghallgat-e, Isten jó-e, vagy, ami a legijesztőbb, Isten egyáltalán létezik-e. Eközben a hitbeli krízis közben történt, hogy részt vettem egy női Bibliakörön. Az igazat megvallva nem emlékszem, hogy miről szólt az alkalom, vagy egyáltalán melyik könyvet tanulmányoztuk. Az egyetlen dolog, amire emlékszem az, hogy amikor a csoportvezető megkérdezte, kinek lenne imakérése, én úgy d

Remény, ha fáj

Oh, a gondtalan gyermekkor − megtalálni az örömöt az apró dolgokban, élénk fantáziával, és boldogan, mint aki még nincs tudatában e világ veszélyeinek és félelmeinek. De minket is arra hívtak el, hogy gyermeki hitünk legyen, egyszerűen megpihenve és Jézusban bízva. Azonban, ha őszinte akarok lenni, voltak időszakok, amikor küzdenem kellett e szó fájdalmas valóságától való megkeményedés ellen. Ahelyett, hogy boldogan tudatában lennék a körülöttünk lévő káosznak, meg kellett küzdjek azzal a valósággal, hogy ez a világ hihetetlenül igazságtalan és aránytalan. Még hívőként is nehéz megérteni, miért tűnik néhány keresztény élete egyszerűnek, kényelmesnek, könnyűnek, miközben másoké úgy tűnik, hogy a földi poklot élik át. Bármennyire is igyekszem elnyomni ezeket a zavaros érzéseket, választ követelnek. Arra kényszerítenek, hogy nehéz kérdéseket tegyek fel. Ha Isten az Úr minden felett, és minden gyermekét egyenlően szereti, miért engedi, hogy egyesek élete kényelemmel teli legyen, míg mások

Szelektív mutizmus: 4 mód gyermeked felemelésére

Mit tegyél, mikor a gyermeked szelektív mutista? A szelektív mutizmus rejtélyes jelenség a nagyközönség és számos szülő előtt is. Vendégbloggerünk, Lisa Pelissier a lányával folytatott interjúban rávilágít erre az állapotra, és elmagyaráz 4 módot , mellyel támogatni tudja őt. 3 éves volt, amikor abbahagyta a beszédet. Először csak felnőttek előtt. Nincs ebben semmi szokatlan -gondoltam én- hiszen egy hároméves félénk a felnőttek előtt. De aztán nem akart beszélgetni a nagymamájával, azzal, akivel szoros kapcsolatban állt. Zavarba ejtő volt, de még csak 3 éves volt. Mindenki azt mondta, hogy majd kinövi. Sok gyermek átmegy ezeken a fázisokon, amikor nem beszélnek, különösen az óvodások. Mire öt éves lett, már nem beszélt a családon kívüli gyermekekkel sem. 6 éves korára már nem beszélt az unokatestvéreivel sem. 7 éves korára az emberek listája egyre szűkült, és azt is elutasította, hogy hangosan beszéljen hozzám, az anyjához, társaságban. Mi tudtuk, hogy ez nem csupán egy fázis. A fázis