Ugrás a fő tartalomra

Mivel töltjük napjainkat

"Amivel a napjainkat töltjük, azzal telik az életünk is.
Amit teszünk egyik vagy másik órában, az az életünk.
Az időbeosztás megvéd a káosztól és a kiszámíthatatlanságtól. Ez egy háló, amivel napokat gyűjtesz magadnak."
Annie Dillard

Szeretem Annie Dillardot. Az ő könyvei életmentőek voltak számomra abban az időben, amikor feladtam az álmom, hogy író legyek. Követtem az íróvá váláshoz szükséges tanácsait és szőttem a hálómat, amivel megfoghatom a napjaimat. Vásároltam egy tervezőnaplót és készítettem egy ütemtervet.

Miután évtizedekig gondoztam a szklerózis multiplexben szenvedő apámat, a sajátos nevelési igényű fiúnkat, a diszlexiás kreatív lányunkat, illetve 25 éven át tanítottam kisgyerekeket, szerettem az életemben a rendet, amit íróként élhettem meg. Még mindig szeretem.

A zaj hiánya időt ad a pihenésre.

A megszakítások hiánya lehetővé teszi, hogy gondolkodhassak.

Az egymást követő krízisek hiánya azt jelenti, hogy fellélegezhetek.

A gondozói feladatok hiánya azt jelenti, hogy tudok tervezni és írni.

Minden nap hálás vagyok a nekem adatott időért. Ám gyakran érzem bűnösnek magam az elvesztegetett időért, mert eszembe jut, amikor a fiam kicsi volt és nagyon beteg, és én ekkor túlterhelt és kimerült voltam. Sok gondozó szülő órái és napjai telnek hasonlóan. Talán te is ugyanabban a helyzetben vagy ma.

Nincs idő a pihenésre.

Nincs idő a gondolkodásra.

Alig van tér levegővételre.

Nincs lehetőség a tervezésre, mert a káosz uralkodik.

Mégis, Annie Dillard azt mondja, hogy amivel a napjainkat töltjük, azzal telik az életünk is. Ezek a szavak kegyetlennek tűnhetnek a gondozás káoszába szorult szülőknek. Volt olyan időszak az életemben, amikor utáltam volna ezeket a szavakat. Nem volt választási lehetőségem abban, hogy hogyan töltsem a napjaimat. Szülőnek lenni nem olyan volt, mint amire számítottam, mint ahogyan terveztem. Egyáltalán nem.

De ha őszinte vagyok az elkeseredett gondozói önmagammal, bevallhatom a hazugságaim, amibe keveredtem. Bár igaz, hogy nem dönthettem el, hogy mivel is töltsem az óráimat és napjaimat, ám eldönthettem, hogy hogyan reagálok azokra a kihívásokra, melyekkel a családom szembesült.

Hálás lehettem minden napért, melyet a fiunkkal tölthettünk vagy aggódhattam, hogy fiatalon fog meghalni.

Örülhettem, hogy anyatejet pumpálhattam az etetőcsövébe, vagy búslakodhattam, amiatt, hogy nem tud úgy táplálkozni, mint más csecsemők.

Köszönetet mondhattam Istennek, hogy olyan orvosokhoz vezetett minket, akik tudták, hogyan segíthetnek a babánkon, vagy panaszkodhattam arra, hogy milyen hosszú autóutakat kellett megtennünk az orvosokkal való találkozásokhoz.


Mosolyoghattam, amikor a babánk mérföldköveket ért el, vagy sírhattam, amiatt, hogy lemaradt a fejlődésben.


Bízhattam abban, hogy Istennek jó terve van a fiúnkkal kapcsolatban,vagy kételkedhettem Isten jóságában.


Igazság szerint rengeteg választási lehetőséget kaptam. És én túl gyakran választottam az aggódást. A sírást. A panaszkodást.


Ha igaz, hogy amivel a napjainkat töltjük, azzal telik az életünk, akkor én nagyon közel kerültem ahhoz, hogy a keserűség hálójába kerüljek. Amiatt, amikkel az óráimat töltöttem, majdnem kimaradtak az életemből a szülői örömök megélésének pillanatai. Majdnem lemaradtam azokról a pillanatokról, amikor érezhettem a karjaimba simuló kis testének melegét. Majdnem kimaradt az életemből a bababőr selymességének érzése a pelenkacserék alkalmával. Majdnem kimaradt az életemből az édes babaillatának élvezése.


Aztán egy nap rájöttem, hogy a babám többet ráncolja a homlokát, mint amennyit mosolyog. Ő is a homlokát ráncolta, amikor én is ráncoltam az enyémet, ami gyakran megtörtént. Ritkán mosolygott, mert én ritkán mosolyogtam. A választásaim miatt a kisbabám és én szinte nem is éltünk át örömöt.


Mivel a napjainkat úgy töltjük, ahogyan az életünket is, íme a tanácsom neked, speciális igényű gyermeket nevelő szülőnek. Ahelyett, hogy tervezel és ütemtervet készítesz annak kezelésére, amit Isten adott neked, inkább a reakciódra koncentrálj.

Válaszd azt, hogy mosolyogsz, hogy hálás vagy, hogy bízol Istenben. Ha így élsz, hálót fogsz szőni az örömök megragadásához, az örömteli élet pedig jól eltöltött élet.






https://www.keyministry.org/specialneedsparenting/2020/6/22/choosing-how-to-spend-our-days

Fordította: Székely Erika
https://www.facebook.com/erika.szekely.758
lektorálta:Hajdu Andrea

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Igeversek, mint erőforrások az imádkozáshoz (SNI-s gyermekek szülőinek)

Több évvel ezelőtt mindkét kisfiam több diagnózist is kapott, és azon kaptam magam, hogy szorongok és túl vagyok terhelve speciális nevelési igényű gyermekek édesanyjaként. Túlélő módban éltem és kétségbeesetten vágytam Istenre. Imádkoztam és könyörögtem, hogy múljon el a szorongásom, hogy a gyermekeim meggyógyuljanak vagy csodás haladást érjenek el, és hogy a házasságom megerősítést nyerjen a küzdelmek közepette. Úgy tűnt, egy kétségbeesett imádságom sem talál meghallgatásra. Isten távolabbinak tűnt, amikor a legnagyobb szükségem volt Rá, és azt vettem észre, hogy azt kérdezem, talán túl gyenge a hitem, Isten meghallgat-e, Isten jó-e, vagy, ami a legijesztőbb, Isten egyáltalán létezik-e. Eközben a hitbeli krízis közben történt, hogy részt vettem egy női Bibliakörön. Az igazat megvallva nem emlékszem, hogy miről szólt az alkalom, vagy egyáltalán melyik könyvet tanulmányoztuk. Az egyetlen dolog, amire emlékszem az, hogy amikor a csoportvezető megkérdezte, kinek lenne imakérése, én úgy d

Remény, ha fáj

Oh, a gondtalan gyermekkor − megtalálni az örömöt az apró dolgokban, élénk fantáziával, és boldogan, mint aki még nincs tudatában e világ veszélyeinek és félelmeinek. De minket is arra hívtak el, hogy gyermeki hitünk legyen, egyszerűen megpihenve és Jézusban bízva. Azonban, ha őszinte akarok lenni, voltak időszakok, amikor küzdenem kellett e szó fájdalmas valóságától való megkeményedés ellen. Ahelyett, hogy boldogan tudatában lennék a körülöttünk lévő káosznak, meg kellett küzdjek azzal a valósággal, hogy ez a világ hihetetlenül igazságtalan és aránytalan. Még hívőként is nehéz megérteni, miért tűnik néhány keresztény élete egyszerűnek, kényelmesnek, könnyűnek, miközben másoké úgy tűnik, hogy a földi poklot élik át. Bármennyire is igyekszem elnyomni ezeket a zavaros érzéseket, választ követelnek. Arra kényszerítenek, hogy nehéz kérdéseket tegyek fel. Ha Isten az Úr minden felett, és minden gyermekét egyenlően szereti, miért engedi, hogy egyesek élete kényelemmel teli legyen, míg mások

Szelektív mutizmus: 4 mód gyermeked felemelésére

Mit tegyél, mikor a gyermeked szelektív mutista? A szelektív mutizmus rejtélyes jelenség a nagyközönség és számos szülő előtt is. Vendégbloggerünk, Lisa Pelissier a lányával folytatott interjúban rávilágít erre az állapotra, és elmagyaráz 4 módot , mellyel támogatni tudja őt. 3 éves volt, amikor abbahagyta a beszédet. Először csak felnőttek előtt. Nincs ebben semmi szokatlan -gondoltam én- hiszen egy hároméves félénk a felnőttek előtt. De aztán nem akart beszélgetni a nagymamájával, azzal, akivel szoros kapcsolatban állt. Zavarba ejtő volt, de még csak 3 éves volt. Mindenki azt mondta, hogy majd kinövi. Sok gyermek átmegy ezeken a fázisokon, amikor nem beszélnek, különösen az óvodások. Mire öt éves lett, már nem beszélt a családon kívüli gyermekekkel sem. 6 éves korára már nem beszélt az unokatestvéreivel sem. 7 éves korára az emberek listája egyre szűkült, és azt is elutasította, hogy hangosan beszéljen hozzám, az anyjához, társaságban. Mi tudtuk, hogy ez nem csupán egy fázis. A fázis