Ugrás a fő tartalomra

Kedves Anyuka! Te, aki holtfáradt vagy, kimerült és agyonhajszolt!



Látlak. Látom, ahogy átverekeded magad a hétköznapokon, ahogy küzdesz, ha összeomlik a gyermeked, ahogy megbirkózol az orvosi időpontokkal és a terápiákkal. Látom a szemedben a kétségbeesést. Látom, hogy megszakad a szíved a gyermeked el nem múló fájdalma láttán. 

Látom, hogy az összeomlás határán állsz, és megrémít már a gondolat is, hogy még mindig maradt valami, amit tenned kell. Látom, milyen magányos az utad. Látom, ahogy lesütöd a szemed, amikor valaki megemlíti, hogy magaddal is törődnöd kellene, és látom az arcodon bűntudatot, amikor eszedbe jut, hogy akkor is szükséged lenne szünetre, amikor a gyermekednek nem. Látlak és értem. 

Szülőként jellemző ránk a folyamatos pörgés. Addig pörgünk, amíg egyszer csak már nem bírunk tovább. Nem becsületrendre vagy kitüntetésre hajtunk, csupán azt tesszük, amit szükségesnek tartunk. A gondolat, hogy törődjünk magunkkal, kivitelezhetetlennek tűnik, bűntudatunkat pedig a többszörösére növelheti. 

Nemrég megkérdezték tőlem, hogy honnan tudom, ha le kellene állnom, és kicsit magammal is törődni. Ha olvasod ezt a levelet, akkor ennek épp itt az ideje. 

Amikor a legkisebb fiunk másfél éves volt, Sarah, a feleségem, teljesen kiégett. Lelkileg és érzelmileg is. Csak pörgött és pörgött nap, mint nap minimális alvással. Vasárnap reggel volt, amikor kiborult. Sarah, aki normál esetben egyáltalán nem sírós, a templomba menet oda- és visszaúton is csak zokogott. Álomba sírta magát, aludt 22 órát, fölkelt, megint sírt és újra aludt 17 órát. 

A helyzet az, hogy nem ébredt kipihenten. Egyáltalán nem érezte úgy, hogy folytatni tudja. Kimerült volt. A hormonjai lemerültek, és még most, tíz és fél évvel később is küzd egészségügyi problémákkal. 

Férjként és apaként is azt kérem tőled, hogy most szánj magadra időt. Ne várj addig, amíg túl késő lesz. A családodnak, a gyerekeidnek még sokáig szüksége lesz rád. Kérlek, szánj magadra időt! Még akkor is, ha ez csak napi öt perc lehet. 


A „törődj magaddal” nem feltétlenül jelent valami hatalmas dolgot. A csupán öt perc naponta nagyon jó kezdet. Szánj időt arra, hogy levegőhöz juss. Szívd be a kedvenc illatosított szappanod illatát, amikor kezet mosol, egyél egy kis étcsokoládét, csak feküdj kicsit az ágyban fülhallgatóval a füledben és hallgasd meg a kedvenc számodat. 

Az, hogy időt szánsz magadra, nem luxus. Nem önzés. Szükséged van rá. Kérlek, törődj magaddal, amíg nem késő! 

Nagyon fontos, hogy tudd, hogy mi az az egy-két dolog, amit ma megtehetsz magadért! 









Fordította: Timkó Tímea  Lektorálta: Samai Hedvig

https://www.keyministry.org/specialneedsparenting/2019/9/27/dear-exhausted-wrung-out-and-frazzled-mom

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Igeversek, mint erőforrások az imádkozáshoz (SNI-s gyermekek szülőinek)

Több évvel ezelőtt mindkét kisfiam több diagnózist is kapott, és azon kaptam magam, hogy szorongok és túl vagyok terhelve speciális nevelési igényű gyermekek édesanyjaként. Túlélő módban éltem és kétségbeesetten vágytam Istenre. Imádkoztam és könyörögtem, hogy múljon el a szorongásom, hogy a gyermekeim meggyógyuljanak vagy csodás haladást érjenek el, és hogy a házasságom megerősítést nyerjen a küzdelmek közepette. Úgy tűnt, egy kétségbeesett imádságom sem talál meghallgatásra. Isten távolabbinak tűnt, amikor a legnagyobb szükségem volt Rá, és azt vettem észre, hogy azt kérdezem, talán túl gyenge a hitem, Isten meghallgat-e, Isten jó-e, vagy, ami a legijesztőbb, Isten egyáltalán létezik-e. Eközben a hitbeli krízis közben történt, hogy részt vettem egy női Bibliakörön. Az igazat megvallva nem emlékszem, hogy miről szólt az alkalom, vagy egyáltalán melyik könyvet tanulmányoztuk. Az egyetlen dolog, amire emlékszem az, hogy amikor a csoportvezető megkérdezte, kinek lenne imakérése, én úgy d

Remény, ha fáj

Oh, a gondtalan gyermekkor − megtalálni az örömöt az apró dolgokban, élénk fantáziával, és boldogan, mint aki még nincs tudatában e világ veszélyeinek és félelmeinek. De minket is arra hívtak el, hogy gyermeki hitünk legyen, egyszerűen megpihenve és Jézusban bízva. Azonban, ha őszinte akarok lenni, voltak időszakok, amikor küzdenem kellett e szó fájdalmas valóságától való megkeményedés ellen. Ahelyett, hogy boldogan tudatában lennék a körülöttünk lévő káosznak, meg kellett küzdjek azzal a valósággal, hogy ez a világ hihetetlenül igazságtalan és aránytalan. Még hívőként is nehéz megérteni, miért tűnik néhány keresztény élete egyszerűnek, kényelmesnek, könnyűnek, miközben másoké úgy tűnik, hogy a földi poklot élik át. Bármennyire is igyekszem elnyomni ezeket a zavaros érzéseket, választ követelnek. Arra kényszerítenek, hogy nehéz kérdéseket tegyek fel. Ha Isten az Úr minden felett, és minden gyermekét egyenlően szereti, miért engedi, hogy egyesek élete kényelemmel teli legyen, míg mások

Szelektív mutizmus: 4 mód gyermeked felemelésére

Mit tegyél, mikor a gyermeked szelektív mutista? A szelektív mutizmus rejtélyes jelenség a nagyközönség és számos szülő előtt is. Vendégbloggerünk, Lisa Pelissier a lányával folytatott interjúban rávilágít erre az állapotra, és elmagyaráz 4 módot , mellyel támogatni tudja őt. 3 éves volt, amikor abbahagyta a beszédet. Először csak felnőttek előtt. Nincs ebben semmi szokatlan -gondoltam én- hiszen egy hároméves félénk a felnőttek előtt. De aztán nem akart beszélgetni a nagymamájával, azzal, akivel szoros kapcsolatban állt. Zavarba ejtő volt, de még csak 3 éves volt. Mindenki azt mondta, hogy majd kinövi. Sok gyermek átmegy ezeken a fázisokon, amikor nem beszélnek, különösen az óvodások. Mire öt éves lett, már nem beszélt a családon kívüli gyermekekkel sem. 6 éves korára már nem beszélt az unokatestvéreivel sem. 7 éves korára az emberek listája egyre szűkült, és azt is elutasította, hogy hangosan beszéljen hozzám, az anyjához, társaságban. Mi tudtuk, hogy ez nem csupán egy fázis. A fázis