Ugrás a fő tartalomra

Sűrített kapcsolathiány

Egy autista kisfiúra vigyáztam a napokban. Első alkalommal, ahogyan az ember ezt megszokta, magammal vittem kis laptopomat. Mondom, közben egy-két dolgot elintézek. Kicsit játszottam vele, aztán gondoltam, most jövök én. Ettől nagyon ideges lett a kisfiú. Ma, a második alkalommal ugyan betettem a táskámba egy könyvet, de elhatároztam, hogy rá fogok koncentrálni. Így is történt. Most is, mint előzőleg, megfogta a kezemet, és nem akarta elengedni. Volt, amikor a háta közepére húzta ujjaimat, és ezzel a mozdulattal kért arra, hogy folyamatos érintésben legyen. Leültem a napra egy kerti székbe, ő az ölembe huppant, átkaroltatta derekát. Ott ültünk és ültünk. 
Arra gondoltam eközben, hogy most imádkozni tanít. Mert mi más az Isten, mint sűrített szeretetkapcsolat. Nem tud mást tenni, mint örökké kapcsolatba lépni. Mintha állandó szeretet-áramlásban lenne velünk és általunk. Ez a kisfiú maga is ezt kéri. Elveszi a kezemből a telefont, a laptopot, a könyvet, és szavak nélkül arra kér, hogy csak vele legyek. Ez a szülőknek és a családnak iszonyúan nehéz lehet. Engem csak egy rövid leckére hívtak meg, hogy tanulgassam az igazi jelenlétet. Nem is tehettem mást, amikor egy órán át az ölemben ülve napoztunk, mint hogy jelen legyek. És imádkoztam. Ezt nevezik szemlélődő imának, amikor az ember nem tesz mást, csak kapcsolatban van, készen áll Isten számára. Nem gondolkodik, nem tervezget, nem ad senkinek semmit, csak ott van, sütteti magát Isten napjában. Így ültünk ott sokáig-sokáig. Annyira lenyugodott a kisfiú, hogy semmiféle kitörés, düh nem jelentkezett nála. Később el is aludt így az ölemben. Sokszor megtörténik ez imádság közben is az emberrel.
Különös, hogy az autizmus milyen pontos tükre a mai világnak, amely úgy, ahogy van kapcsolati válságban van. Mintha egy nagy fekete lyuk lenne, a kapcsolatoké. 
Ez a fiúcska folytonosan legózik, és nem csinál mást, mint egy tornyot, és egy lépcsőt, ami felvisz a toronyba. A kapcsolódás… „Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.” (Weöres Sándor: Teljesség felé) 
Mi csak kapcsolódás vagyunk. Csak? Ma úgy gondoljuk, hogy ez kevés. Mindig több kell. Nekünk ma az a fontos, amit megkapunk a létra tetején. De az autista gyerekek számára maga a kapcsolódás az élet, ami nem jelent olyan találkozást, mint amire mi gondolunk ilyenkor. Ők középen állnak. Ők a létrán csüngenek, és néha nincs út se lefelé, se fölfelé. Ők olyanok, mint egy sűrített kapcsolathiány, éppen Isten hiányának geometriai pontossággal elhelyezett jelei ebben a világban. 
Ahogy ültünk a napon, és a templomtorony vert egyet, kettőt, hármat, megszűnt az idő. Valami nagyon mély nyugalom született meg bennem. Mi is az élet? Mi a lényege? Mintha közelebb lettem volna most ehhez, amikor fogtam a kisfiú kezét három órán át.




(Forrás: Fekete Ágnes Facebook bejegyzése
https://www.facebook.com/agnes.fekete.39589)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Igeversek, mint erőforrások az imádkozáshoz (SNI-s gyermekek szülőinek)

Több évvel ezelőtt mindkét kisfiam több diagnózist is kapott, és azon kaptam magam, hogy szorongok és túl vagyok terhelve speciális nevelési igényű gyermekek édesanyjaként. Túlélő módban éltem és kétségbeesetten vágytam Istenre. Imádkoztam és könyörögtem, hogy múljon el a szorongásom, hogy a gyermekeim meggyógyuljanak vagy csodás haladást érjenek el, és hogy a házasságom megerősítést nyerjen a küzdelmek közepette. Úgy tűnt, egy kétségbeesett imádságom sem talál meghallgatásra. Isten távolabbinak tűnt, amikor a legnagyobb szükségem volt Rá, és azt vettem észre, hogy azt kérdezem, talán túl gyenge a hitem, Isten meghallgat-e, Isten jó-e, vagy, ami a legijesztőbb, Isten egyáltalán létezik-e. Eközben a hitbeli krízis közben történt, hogy részt vettem egy női Bibliakörön. Az igazat megvallva nem emlékszem, hogy miről szólt az alkalom, vagy egyáltalán melyik könyvet tanulmányoztuk. Az egyetlen dolog, amire emlékszem az, hogy amikor a csoportvezető megkérdezte, kinek lenne imakérése, én úgy d

Remény, ha fáj

Oh, a gondtalan gyermekkor − megtalálni az örömöt az apró dolgokban, élénk fantáziával, és boldogan, mint aki még nincs tudatában e világ veszélyeinek és félelmeinek. De minket is arra hívtak el, hogy gyermeki hitünk legyen, egyszerűen megpihenve és Jézusban bízva. Azonban, ha őszinte akarok lenni, voltak időszakok, amikor küzdenem kellett e szó fájdalmas valóságától való megkeményedés ellen. Ahelyett, hogy boldogan tudatában lennék a körülöttünk lévő káosznak, meg kellett küzdjek azzal a valósággal, hogy ez a világ hihetetlenül igazságtalan és aránytalan. Még hívőként is nehéz megérteni, miért tűnik néhány keresztény élete egyszerűnek, kényelmesnek, könnyűnek, miközben másoké úgy tűnik, hogy a földi poklot élik át. Bármennyire is igyekszem elnyomni ezeket a zavaros érzéseket, választ követelnek. Arra kényszerítenek, hogy nehéz kérdéseket tegyek fel. Ha Isten az Úr minden felett, és minden gyermekét egyenlően szereti, miért engedi, hogy egyesek élete kényelemmel teli legyen, míg mások

Szelektív mutizmus: 4 mód gyermeked felemelésére

Mit tegyél, mikor a gyermeked szelektív mutista? A szelektív mutizmus rejtélyes jelenség a nagyközönség és számos szülő előtt is. Vendégbloggerünk, Lisa Pelissier a lányával folytatott interjúban rávilágít erre az állapotra, és elmagyaráz 4 módot , mellyel támogatni tudja őt. 3 éves volt, amikor abbahagyta a beszédet. Először csak felnőttek előtt. Nincs ebben semmi szokatlan -gondoltam én- hiszen egy hároméves félénk a felnőttek előtt. De aztán nem akart beszélgetni a nagymamájával, azzal, akivel szoros kapcsolatban állt. Zavarba ejtő volt, de még csak 3 éves volt. Mindenki azt mondta, hogy majd kinövi. Sok gyermek átmegy ezeken a fázisokon, amikor nem beszélnek, különösen az óvodások. Mire öt éves lett, már nem beszélt a családon kívüli gyermekekkel sem. 6 éves korára már nem beszélt az unokatestvéreivel sem. 7 éves korára az emberek listája egyre szűkült, és azt is elutasította, hogy hangosan beszéljen hozzám, az anyjához, társaságban. Mi tudtuk, hogy ez nem csupán egy fázis. A fázis